5 překvapivých faktů o parfémech

5 překvapivých faktů o parfémech

Neexistuje snad nikdo, kdo by doma neměl alespoň jeden originální parfém. Přinášíme vám pět překvapivých faktů, které jste o parfémech možná netušili. Parfém vystihuje nejen vaši osobnost, ale také váš styl života.

1. Parfémy jsou používány již 3500 let

Parfémy se používaly už v dávné minulosti. Nejprve se používaly bylinky a květy, kterými se potíralo tělo. O řadu let později se začaly používat vonné oleje. První důkaz o používání parfémů byl nalezen v hrobce královny Hatšepsovet v Thébách.

2. Per fumum

Slovo parfém je odvozeno z latinského jazyka ze slov per fumum, což v překladu znamená prostřednictvím kouře. Tento název se odráží od prvního způsobu výroby, vytvoření spreje z hmotné substance.

3. Parfémy obsahují až 250 ingrediencí

Běžně dnes parfémy obsahují od 25 do 250 nejrůznějších ingrediencí. Jejich výroba se dá nazvat alchymií. Nejpoužívanější jsou výtažky z jasmínu a růží, zbytek jsou pouhá chemie. V dávných dobách se používaly výtažky mandlí a pryskyřice, bergamotu nebo myrhy a koriandru.

4. Víte, co je mošus?

Mošus je nejčastější ingrediencí, která se v parfémech používá. Její pravý název je pravé pižmo. Jedná se o afrodiziakum z pohlavních žláz přežvýkavce kabara. Zajímavou přísadou pak je pižmo vorvaně, které patří k nejdražším parfumářským ingrediencím.

5. Parfém voní každému jinak

Pokud si koupíte parfém, který se vám líbil třeba na kamarádce nebo kolegyni v práci, doma snadno zjistíte, že to není pravá vůně pro vás, pak to není nic zvláštního. Vlivem hormonů a pH nevoní žádný parfém na dvou osobách stejně. To jak se na vás vůně rozvine, je dáno také tím, jak se stravujete. Vliv mohou mít také léky, pokud je berete, může vám po dobu jejich užívání váš parfém přestat vonět.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlašte se k odběru slev

Připojte se k nám a nezmeškejte žádnou výhodnou slevu na parfém a kosmetiku

Děkujeme, nyní prosím potvrďte svou registraci kliknutím na odka v emailu, který jsme vám právě poslali