Co můžete dělat při seboroické dermatitidě

Co můžete dělat při seboroické dermatitidě

Seboroická dermatitida je jedním z onemocnění, kterého je velmi těžké, občas nemožné, se zbavit úplně. Pomocí léčby se ale dají velmi úspěšně tlumit její projevy. Léčení zahrnuje mimo jiné používání dermokosmetiky, protizánětlivých a protiplísňových přípravku. V boji proti seboroické dermatitidě je také důležitá profylaxe. 

Seboroická dermatitida je chronické, neinfekční kožní onemocnění. Charakterizuje ho soubor nepříjemných projevů – především kulaté ložiska lososové barvy, které jsou pokryty žlutohnědými mastnými šupinami a které mohou místy svědit. Ty se objevují na místech kůže, kde je větší množství mazových žláz, které se mohou lehce zapařit. Klasickými místy tedy jsou hlava a obličej, konkrétně ušní záhyby, nosoretní rýhy, obočí, oblast vousů i víčka. Na těle se pak objevují především mezi lopatkami, na hrudi a v záhybech pod prsy.

Léčba této dermatitidy by měla začít u lékaře, který stanoví přesnou diagnózu. Nejběžnější je léčit pouze postižená místa. Využívají se na to léky ve formě gelů, krémů, olejů a šamponů. Nejlépe takové, které obsahují antimikrobiální složky – kyselinu salicylovou, chinolinové a imidazolové deriváty, ichthamol, selen, dehet, síru nebo zinek v kombinaci s lokálními kortikosteroidy a antimykotiky. Jedině v případě závažné formy nemoci je možné využít celkovou léčbu. Zpravidla se provádí pomocí kortikosteroidů, antimykotik, případně antibiotik doplněných podáváním železa, selenu, zinku a vitaminu B.

 

Profylaxe

Profylaxe je soubor činností a návyků, které mohou předcházet vzniku nemoci, nebo jejich zhoršení. A i v případě seboroické dermatitidy takové opatření existují. Nejdůležitější je úprava jídelníčku. Je nutné se vyhnout všem jídlům a nápojům, které zvyšují činnost mazových žláz. Patří sem: alkohol, sycené nápoje, pikantní koření, sladkosti, instantní a smažená jídla. Nedoporučují se ani zpracované potraviny bohaté na soli, konzervanty, cukr a barviva.

Naopak jezte více ryb, ovoce a čerstvé nebo dušené zeleniny. To celé doplňte různými druhy ořechů a semínek. Živočišné tuky nahraďte těmi rostlinnými. Neodpírejte si maso, mléčné a obilné výrobky. Kromě více vody, pijte také zelené nebo ovocné čaje a různé šťávy.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlašte se k odběru slev

Připojte se k nám a nezmeškejte žádnou výhodnou slevu na parfém a kosmetiku

Děkujeme, nyní prosím potvrďte svou registraci kliknutím na odka v emailu, který jsme vám právě poslali