Co vám pomůže na strie v těhotenství a po porodu

Co vám pomůže na strie v těhotenství a po porodu

Strie jsou drobné jizvičky, které vznikají na kůži v momentě, kdy se začne příliš rychle rozpínat. Nejčastější příčinou je těhotenství, ale vznikají také při výraznějším a hlavně rychlém nárůstu váhy. Naštěstí lze striím do určité míry předcházet a existuje i několik způsobů, jak se jich zbavit. Vše si v článku podrobně vysvětlíme. 

Proč strie vznikají

Strie jsou v podstatě trhlinky v kůži, které vznikají, když není kůže dostatečně pružná a příliš rychle se napne. Příčinou je také nedostatek kolagenu v pokožce. Nejčastěji se objevují v druhém trimestru těhotenství, kdy břicho roste nejrychleji. V tomto období se v těle také zvyšuje množství kortizolu, který snižuje pevnost kůže. Strie nejsou však vyhrazeny výhradně těhotným. Objeví se i u lidí, u kterých došlo v výrazným váhovým výkyvům nebo při rychlém nabírání svalové hmoty.

Prevence strií

Nikdy nelze dopředu odhadnout, zda vás strie budou trápit, či nikoliv. Existuje však několik tipů, jak minimalizovat riziko jejich vzniku. Důležité je jíst zdravě, hlídat si váhový přírůstek a pravidelně se hýbat. Dále je dobré několikrát denně mazat ohrožené partie krémem/ olejem proti striím. Podstatné je dostatečné pít vodu a doplňovat vitamín A, E a antioxidanty.

Které krémy/ oleje vybrat

Ačkoliv je možné se mazat pouze hydratačními krémy, lepší je zvolit ty s označením proti striím. Každý takový přípravek by měl obsahovat některé z těchto účinných látek – kyselinu hyaluronovou, vitamín E, panthenol, elastin a přírodní oleje (jojobový, arganový nebo mandlový).

Jak se strií zbavit

Důležité je zmínit, že strie jsou přirozené a naprosto normální. Nemá tedy cenu se s nimi stresovat, přijměte je jako novou součást svého těla. Pokud jsou vaše strie čerstvé, jsou pravděpodobně červené, fialové nebo hnědé. Do pár týdnů vyblednout a zůstanou po nich jen tenké, bílé jizvy. Těch se přirozeně bohužel zbavit nejde. Existují ale kosmetické zákroky, které je mohou téměř zneviditelnit. S jizvami vám pomůže frakční CO2 laser, erbiový laser, mikrojehličková radiofrekvence, microneedling, biostimulační laser nebo jiná forma fototerapie. Důležité je vše konzultovat s dermatologem, který navrhne nejlepší řešení podle vašich individuálních potřeb. Nemusíte se ani ničeho bát, všechny metody jsou bezbolestné. Počítejte však s tím, že na zákrok možná budete muset jít vícekrát.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlašte se k odběru slev

Připojte se k nám a nezmeškejte žádnou výhodnou slevu na parfém a kosmetiku

Děkujeme, nyní prosím potvrďte svou registraci kliknutím na odka v emailu, který jsme vám právě poslali