Francie, kolébka parfémů

,
Francie, kolébka parfémů

Parfémy vyráběné ve Francii patří mezi odvěké symboly smyslnosti. V oblasti Provence se začaly vyrábět již v období středověku. Počátky vzniku parfémů však měly poněkud odlišný důvod.

V okolí francouzských měst Grasse a Cagnes-sur-Mer se vyráběly rukavice z kůže. Koželuzi a rukavičkáři hledali něco, co by překrylo její pach a tak přišly na svět parfémované rukavice, o které byl velký zájem. Tak se zrodilo povolání výrobců voňavek.

Historie parfémů ve Francii

V 16. století přišla do Francie Kateřina Medicejská, která se měla stát ženou budoucího francouzského krále Jindřicha II. Francouzského. S jejím příchodem se do Paříže, jako módní novinka, dostaly i parfémy.

Proslulým místem pro nákup parfémů se stalo město Grasse. Zde se nacházejí obrovské lány růží a levandule. Právě v těchto místech nechala Kateřina postavit první laboratoř, v níž se parfémy vyráběly. Díky tomu se město Grasse velmi brzy stalo centrem voňavkářského průmyslu.

Velkého rozkvětu dosahovalo používání parfémů v období vlády Ludvíka XV. i Ludvíka XVI. Přelom nastává v 19. století, kdy se podařilo vyrobit první umělé vonné látky. Koncem století výroba parfémů ve Francii zaměstnávala téměř 2 000 lidí. První vlastní značku parfému zavedla Gabrielle Chanel počátkem 21. století. Jedná se o Chanel No.5.

Fragonardovo muzeum parfému

Toto muzeum je spojováno s parfumerií Fragonard, která byla otevřena v Paříži počátkem 21. století.

Pokud do muzea zavítáte, můžete poodhalit tajemství etap souvisejících s výrobu parfému. Patří mezi ně pěstování přírodních surovin, jejich sklizeň, extrakce vonných esencí, jejich destilace a konečná výroba parfému související s mícháním ingrediencí. Velmi důležitou roli však také hrají flakonky, ve kterých se parfémy prodávají.

V muzeu jsou k vidění i přístroje a nádob, které s přípravou a výrobou parfémů souvisejí.

Velmi zajímavou expozici muzea tvoří sbírka starých flakonů, která sahá až do dob starobylého Egypta.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlašte se k odběru slev

Připojte se k nám a nezmeškejte žádnou výhodnou slevu na parfém a kosmetiku

Děkujeme, nyní prosím potvrďte svou registraci kliknutím na odka v emailu, který jsme vám právě poslali