Nechte tělo dýchat bez chemie: přírodní deodoranty vás také ochrání

Nechte tělo dýchat bez chemie: přírodní deodoranty vás také ochrání

Teploty se zvyšují a s nimi také důležitost používání deodorantů. Je mnohem lehčí se zpotit a někdy není možné se v průběhu dne opakovaně sprchovat. Proto tedy deodoranty, jediná věc, která nás mnohdy dělí od nepříjemné společenské situace. Přesto by bylo dobré se na moment zastavit a zapřemýšlet o tom, co to vlastně deodoranty jsou a z čeho se vyrábí. Případně, jestli neexistují lepší varianty.

Na úvod si vyjasníme rozdíl mezi antiperspiranty a deodoranty. Obě slova označují téměř stejnou věc a běžně se navzájem zaměňují. Přesto se liší v jedné podstatné věci. Antiperspiranty zabraňují pocení tím, že ucpou potní žíly. To naneštěstí ale také způsobuje, že se z těla nemohou odplavovat toxiny, které by se ven dostávaly právě s potem. Deodoranty zabíjí bakterie v podpaží, které jsou jinak zodpovědné za nepříjemný zápach. Takže je jasné, že lepší pro tělo jsou deodoranty. Ale ani ty nejsou úplně ideální. Hlavně proto, že obsahují obrovské množství potencionálně nebezpečných látek. 

 

Složení deodorantů

Nejhorší složkou běžných deodorantů a antiperspirantů jsou syntetické hliníkové/ aluminiové soli. Jsou to celkem známé látky, které na etiketě objevíte pod názvy chlorid hlinitý, aluminium zirconium, aluminium chlorohydrate nebo aluminium chloride. Největší problém s hliníkem a jeho solemi je to, že ucpávají potní kanálky. Jsou to těžké kovy a rozhodně je nechcete v těle.

Další problémy mohou způsobit parabeny neboli umělé konzervanty. Najdete je naneštěstí v mnoha kosmetických výrobcích, zpravidla pod názvy metylparaben, etylparaben, propylparaben a butylparaben. Při dlouhodobém vystavení parabenům se můžou objevit alergické reakce a v nejhorším případě také hormonální nerovnováha. 

Dále deodoranty mnohdy obsahují triclosany. To je silná antibakteriální a antimykotická látka. Kromě deodorantů ji najdete ještě v dezinfekčních mýdlech a čistících prostředcích. Látka je nebezpečná proto, že nedokáže rozlišit dobré bakterie od těch špatných a když se dostane do těla, zničí prostě všechny.

Poslední látkou, kterou chceme zmínit, je mastek neboli talc. Ten se vyskytuje především v tuhých deodorantech/ antiperspirantech, očních stínech, kompaktních pudrech a v dětském zásypu. Je to vlastně velmi měkký materiál, který se používá jako absorpční činidlo. Problém u něj nastává, pokud se v něm vyskytují azbestová vlákna. Je-li tomu tak, je možné ho klasifikovat jako karcinogen. Bohužel není možné zjistit, jestli vaše přípravky s mastkem azbest obsahují či nikoliv. Je pravděpodobně lepší to neriskovat.

 

Alternativy

Možná si teď lámete hlavu s tím, co používat za deodorant, když téměř všechny obsahují tyto chemikálie. Protože upřímně, léto bez deodorantu není úplně možné. Naštěstí existují alternativy. Jsou jimi přírodní deodoranty nebo také biodeodoranty. Takové deodoranty neobsahují hliníkové soli, jsou nahrazeny kamencem draselným – přírodní materiál se silnými adstringentními účinky. Ostatní chemické látky jsou vyměněny za kvalitní esenciální oleje, rostlinný glycerin, výtažky z eukalyptu nebo aloe apod. Seženete je ve formě s parfemací i bez ní a také ve variantě pro ženy a muže.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlašte se k odběru slev

Připojte se k nám a nezmeškejte žádnou výhodnou slevu na parfém a kosmetiku

Děkujeme, nyní prosím potvrďte svou registraci kliknutím na odka v emailu, který jsme vám právě poslali