Jak pečovat o pleť v době Covidu

Jak pečovat o pleť v době Covidu

Pandemie koronaviru přinesla změny v každodenním fungování společnosti téměř v každé sféře života. Jedním z nich je zakrytí nosu a Takové řešení jistě do značné míry omezuje šíření viru. Bohužel vedlejším účinkem je zhoršení stavu naší pokožky, což vyžaduje intenzivní péči. Masky zabraňují správnému dýchání pokožky, což způsobuje tvorbu pupínků a dokonce akné. To je obzvláště nevhodné pro lidi s problematickou pokožkou se sklonem k nedokonalostem. Jak se tedy starat o svoji pleť, minimalizovat vedlejší účinky zakrytí obličeje?

Jak pečovat o pleť v době Covidu

V důsledku dlouhodobého nošení ochranné masky často dochází k problémům s pokožkou a tento jev je stále častější. Jeho měřítko dosáhlo takové úrovně, že byl vytvořen nový speciální termín pro změny kůže vyplývající ze zakrytí obličeje. Jmenuje se „maskne“ a je kombinací dvou slov z anglického jazyka – mask  a acne. Lidé s citlivou pokožkou se sklonem k akné pociťují zhoršení svého stavu. To se nevyhnulo ani lidem, které doposud žádné problémy neměli. Naopak mohou pociťovat některé vedlejší účinky při nošení obličejových masek. Zakrytá pokožka je více vystavena tření a nadměrné vlhkosti, v důsledku čehož dochází k podráždění, na které pleť reaguje zvýšenou sekrecí mazu. Jedná se o obrannou reakci, která vytváří přirozený ochranný plášť, který jej chrání před účinky vnějších škodlivých faktorů, jako jsou bakterie, viry, houby nebo dokonce UV záření. Přebytečný maz však vypadá nevzhledně a působí dojmem mastné pleti a podporuje vznik akné a dalších skvrn. Kromě toho se pak póry rozšiřují, což podporuje růst bakterií, pro které je mastná pokožka skvělým prostředím. Nadměrný tlak materiálu na naši tvář navíc vyžaduje zvýšenou hloubkovou regeneraci, takže byste se o pleť měli řádně starat.

Jak pečovat o pleť v době Covidu

Proč je péče o obličej tak důležitá?

Denní péče o obličej je z hlediska zdravé a mladé pleti velmi důležitá, proto by se měla stát nedílnou součástí našeho dne. Výhody správné péče o stav naší pokožky jsou neocenitelné. Za prvé pomáhá udržovat svěží a dokonalý vzhled, což přispívá ke zpoždění procesů stárnutí. Zabraňuje také tvorbě černých teček, pokožka je na dotek hladká, jasná a působí mladším dojmem. Každý den jsme vystaveni mnoha škodlivým faktorům, které negativně ovlivňují její stav – od všudypřítomného smogu až po UV záření, které v nadměrném množství pro jemnou pokožku není vhodné. Všechny tyto prvky způsobují, že náš obličej vypadá unavený. Z tohoto důvodu byste si měli pořídit vhodnou kosmetiku, která důkladně čistí obličej, a je-li to možné vzdát se nebo minimalizovat make-up. Nyní, když máme povinnost zakrýt si část obličeje, je mnohem citlivější na všechny druhy problémů.

Jak se správně starat o pleť?

Předcházet nežádoucím účinkům masky není snadné, ale naštěstí je to možné. Při správné péči o obličej je můžete negativní dopady roušek a respirátorů efektivně minimalizovat, a to i po mnoha hodinách nošení ochranné masky. Správná hygiena v první řadě vyžaduje, abychom provedli určité změny a byli velmi systematičtí. Musíme dodržovat několik klíčových pravidel, která nám umožní postarat se o stav naší pleti. Jak již bylo zmíněno, stojí za to vzdát se make-upu, který silně zanáší póry, což se zvláště v tomto období nedoporučuje. Pokud to není možné, například kvůli specifičnosti povolání nebo z jiných důvodů, měli byste investovat do kvalitních minerálních produktů, které nedráždí pokožku. Kromě toho si obličej denně čistěte kosmetikou s neutrálním pH, nejlépe krouživými pohyby, pomocí vatových tamponů nebo vlastních rukou. Je důležité, aby produkty pronikly hluboko do vrstvy pokožky a čistily póry od různých nečistot, prachu a přebytečného mazu. Tónování obličeje je také důležité, protože obnovuje přirozené pH pokožky, dodává jí cenné živiny, připravuje ji na další fáze péče a usnadňuje vstřebávání cenných rostlinných olejů a sér.

Měli byste však věnovat pozornost typu pokožky a zvolit si odpovídající kosmetiku, protože každý produkt má jiný účinek v závislosti na zamýšleném použití. Pokud jde o suchou pokožku, stojí za to zvolit tonikum obsahující mimo jiné kyselinu hyaluronovou nebo alantoin, a v případě mastné pokožky bude dobře fungovat kyselina salicylová, jitrocel a šalvěj. Pro citlivý typ jsou však ideální produkty, které obsahují heřmánek nebo aloe. Stojí za zmínku, že za normálních podmínek se mytí obličeje nedoporučuje více než dvakrát denně, avšak vzhledem k současné situaci, kdy je naše pokožka obzvláště vystavena znečištění a oděrům způsobeným nošením ochranných masek, se doporučuje umývat obličej častěji. Každý z nás by si měl po návratu domů umýt ústa. Díky takové rychlé reakci se účinně zbavíme přebytečného mazu, odumřelé pokožky a znečišťujících látek z prostředí, s nimiž každý den bojujeme.

Jak pečovat o pleť v době Covidu

Jak vybrat správnou ochrannou masku?

V souvislosti se správnou péčí o obličej hraje výběr správné ochranné masky velmi důležitou roli. To, jaký typ zvolíme, ovlivní stav naší pokožky, proto stojí za to nákup pečlivě zvážit. Materiál je nejdůležitější, proto by mu měla být věnována největší pozornost. Nejlepší je zvolit hladký, neobarvený materiál – čím méně barviv je v kontaktu s jemnou pletí, tím nižší je pravděpodobnost alergické reakce a pupínků. Měli byste také pamatovat na co možná nejčastější výměnu masky. Nelze je nosit příliš dlouho, protože teplo a vlhkost vytvářejí ideální podmínky pro množení bakterií a virů. Bakterie se snadněji drží na vlhkém materiálu. To může způsobit vyrážky, zarudnutí a další nedokonalosti tváře.

Nosit obličejové masky v dnešní nejisté době pandemie hraje klíčovou roli v prevenci šíření koronaviru. Existuje však i druhá strana mince, kterou je zhoršení naší pokožky v důsledku nedostatečného proudění vzduchu a hromadění vlhkosti pod materiálem. To může mít mnoho nepříznivých účinků z estetického a zdravotního hlediska. Z tohoto důvodu je důležité řádně se starat o náš obličej, abychom předešli kožním problémům.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlašte se k odběru slev

Připojte se k nám a nezmeškejte žádnou výhodnou slevu na parfém a kosmetiku

Děkujeme, nyní prosím potvrďte svou registraci kliknutím na odka v emailu, který jsme vám právě poslali