Stinné stránky opalovacích krémů. Věděli jste o nich?

Stinné stránky opalovacích krémů. Věděli jste o nich?

Možná jste o škodlivosti chemických opalovacích krémů už slyšeli. Na toto téma se neustále objevují nové názory, nové poznatky a informace. Samozřejmě se kolem toho objevuje mnoho polopravd a mýtů. Není proto dobré spoléhat se jen na to, co jste zaslechli od přátel, ale sami si o problému něco zjistit. Nejlépe z relevantních zdrojů. V dnešním článku jsme si připravili přehledné shrnutí všech podstatných  faktů, pomocí kterých si můžete udělat na tuto problematiku vlastní názor. Nebo je můžete použít jako startovací bod pro vaše vlastní další zkoumání.

Není možné rozporovat fakt, že je vždy lepší se namazat jakýmkoliv opalovacím krémem, než jít na slunce úplně bez ochrany. I přesto, že nejsou pro vaši kůži optimální, je to lepší než nic. Větší problém ale nastává pro podvodní ekosystém, když čerstvě namazaní skočíte do moře či oceánu.

Tyto krémy obsahují látku zvanou oxybenzon. To je uměle vytvořená chemická sloučenina s jediným úkolem – ochránit vás před UV zářením. Pokud se u pláží dostane do vody velké množství této chemikálie, a v letní sezoně se tak stane, může začít ničit korálové útesy. Dokáže je  rychle zabít, klidně i takové, které rostli několik tisíc let. Oxybenzon způsobí, že se korálové útesy začnou zbavovat řas, se kterými žijí v symbióze a díky kterým jsou tak krásně barevné. Zároveň však korály dostávají od řas kyslík. To znamená, že bez řas se korály doslova udusí. Je to tak vážný problém, že mnohá nejvíce postižené místa (Havajské ostrovy, tichomořský ostrov Palau nebo Panenské ostrovy) zavádějí zákaz opalovacích krémů s oxybenzonem.

 

 

Další chemikálie

Oxybenzon není rozhodně jedinou chemickou látkou v opalovacích krémech. Je jich tam víc než dost. Pro příklad jmenujme alespoň ty nejhorší –  octocrylene, avobenzone, octisalate, homosalate nebo ethylhexyl metoxycinamát. Poslední zmiňovaný (též známý jako EHMC) je obzvláště záludný, protože při vystavení UV záření se mění a po změně se stává nebezpečnou látkou, která může vést ke vzniku vážných onemocnění.

 

Alternativy

Jak už bylo řečeno, jakákoliv ochrana proti sluníčku (i ta chemická) je lepší než žádná. Slunce je mocný element a nechcete se vystavit potencionálnímu bolestnému spálení nebo dokonce riziku rakoviny kůže. Pokud však hledáte přírodní opalovací krém, máme pro vás několik alternativ, které můžete bez obav používat.

Přírodní opalovací krémy využívají k blokádě UV záření především minerály, konkrétně oxid titaničitý nebo oxid zinečnatý. Navíc je není nutné ani složitě shánět. Porozhlédněte se po drogeriích, lékárnách či po specializovaných obchodech s bio kosmetikou.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlašte se k odběru slev

Připojte se k nám a nezmeškejte žádnou výhodnou slevu na parfém a kosmetiku

Děkujeme, nyní prosím potvrďte svou registraci kliknutím na odka v emailu, který jsme vám právě poslali