V čem se liší parfém, parfémovaná a toaletní voda?

V čem se liší parfém, parfémovaná a toaletní voda?

Člověk se pokouší okouzlit své okolí pomocí příjemné vůně po celá staletí. Moderní vůně dnešní podoby se v Evropě začaly rozšiřovat na počátku 19. století.

Možná se vám někdy stalo, že jste si pořídili nějakou vůni, která je cítit po velmi dlouhou dobu, jiná vyvoní během chvíle. Záleží na tom, kolik která vůně obsahuje % parfémové kompozice. Jedná se o poměr vody, alkoholu a vonných látek. Kromě poměru jednotlivých složek záleží i na typu vůně. Mezi základní skupiny patří vůně květinové, citrusové, dřevité, orientální (ambra), kapradinové (fougére), cypřišové a vodní.

Parfémy

Jedná se o vůni nejvíce koncentrovanou, bohatou a silnou. Obsahuje 15-40% vonných složek. Je to vůně s hustší konzistencí, proto se u parfému často můžete setkat s flakonkem bez rozprašovače. Vzhledem k tomu, že je vůně velmi silní, postačí nanést na kůži pouze několik málo kapek a to do míst, kde nejvíce tepe krev. Nejčastěji se nanáší do oblasti za ušima, na krk nebo na vnitřní stranu zápěstí. Vůně se rozvíjí pomalu a postupně během celého dne. Pokud se parfém dostane na oblečení, je z něj cítit i několik dní.

Parfémovaná voda

Nalezneme ji pod označením EdP nebo PdT. Její koncentrace vonných složek je mezi 8-15%. Je to vhodná volba pro zimní období nebo akce, jež se konají večer. Její pořizovací cena je nižší, než u parfému, ale intenzita vůně je stále velká, ne tak jako u parfému, přesto vydrží vonět po dlouhou dobu.

Toaletní voda

Nalezneme ji pod označením EdT a jedná se o roztok parfémovaného oleje, který je na bázi alkoholu. Podíl oleje je v rozmezí 4-8%. V současné době se jedná o velmi rozšířený druh vůní. Vzhledem k tomu, že nabízí nižší intenzitu vůně je toaletní voda vhodná pro každodenní činnosti. Vybrat si můžete vůni ze stejných kategorií, které se objevují u parfémů.

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlašte se k odběru slev

Připojte se k nám a nezmeškejte žádnou výhodnou slevu na parfém a kosmetiku

Děkujeme, nyní prosím potvrďte svou registraci kliknutím na odka v emailu, který jsme vám právě poslali