Základy péče o atopickou pokožku

Základy péče o atopickou pokožku

Atopická pokožka umí člověka potrápit. Často je suchá, citlivá, podrážděná a nepříjemně pne. Naštěstí lze tyto projevy zmírnit. Stačí zvolit správnou kosmetiku. V dnešním článku si představíme, jak se o atopickou kůži starat a jak poznat vhodné přípravky.

Atopická kůže či atopická dermatitida (AD) je jednou z nemocí, které jsou podmíněny geneticky. Nejčastějšími příznaky jsou suchost a zarudlost kůže. Způsobuje je přehnaná reakce na nejrůznější alergeny. Úplně zbavit se dermatitidy možné není, správná péče však dokáže udržet její projevy v klidové fázi.

Správná péče

Při péči o atopickou pokožku se zaměřte především na hydrataci a zklidnění podráždění. Ještě lepší je v tomto případě předcházet vážným projevům tak, že se budete vyhýbat jeho spouštěčům. Těmi je cokoliv od přírodních alergenů, prachu, stresu až třeba k chloru v bazénech.

Existuje také několik zásad, které mohou pomoci atopické ekzémy zvládat. Místo dlouhých koupelí, se hodí dát si kratší sprchu. Využívejte sprchový gel/ mýdlo bez detergentů SLS/ SLES. Po umytí hned na kůži naneste mastný krém. Každé nové oblečení před nošením vyperte. Úplně se vyhýbejte vlněnému oblečení a používání parfémovaných aviváží.

Vhodná kosmetika

Základem péče při atopii musí být hydratace a promašťování kůže. Nejlepší na to jsou emoliencia neboli změkčovadla. Tento druh kosmetiky se dostane do hlubších vrstev epidermis. Zde zabraňuje odpaření vody z kůže, obnovuje kožní bariéru a upravuje pH. Zjednodušeně řečeno, to nejdůležitější, co změkčovadla dělají, že udržují pokožku neustále vlhkou a chrání ji před podrážděním. Najdete je ve formě krémů, pleťových vod, šamponů, koupelových olejů nebo mýdel.

Péče o pokožku obličeje

Atopická dermatitida se může vyskytovat i na obličeji. Ten pak samozřejmě vyžaduje speciální péči. Skvěle vám poslouží výše zmiňovaná změkčovadla. Kromě toho lze použít i jinou pleťovou kosmetiku, jenom by měla obsahovat následující složky.

Určitě musí obsahovat olejové složky – makadamový, konopný, lněný nebo avokádový olej. Dobře funguje také bambucké máslo nebo glycerin. Ty navíc dokáží citlivou pokožku jemně vyhladit. Ke zklidnění podráždění sáhněte po kosmetice obsahující panthenol nebo alantoin. Podstatné je také chránit pokožku před škodlivými vlivy slunce. Sáhněte proto přípravcích s UVA/ UVB filtry.

Péče o pokožku hlavy

S atopií se můžou pojit také problémy s pokožkou na hlavě. To se projevuje především zvýšeným množstvím lupů a nepříjemný svěděním. Vždy je nutné užívat jemné šampony a kondicionéry přímo určené na atopickou kůži. Nesmí obsahovat SLS/ SLES a další dráždivé složky či alergeny. Vhodnější je zvláčňující a hydratační kosmetika.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlašte se k odběru slev

Připojte se k nám a nezmeškejte žádnou výhodnou slevu na parfém a kosmetiku

Děkujeme, nyní prosím potvrďte svou registraci kliknutím na odka v emailu, který jsme vám právě poslali